Viktimat e Holokastit – Projekt në lëndën e Historisë

Ditën e Hënë, nxënësit e “Harry Fultz” kanë marrë pjesë në një aktivitet që kujtoi viktimat e Holokaustit. Në kuadër të ditëve përkujtimore në lidhje me ngjarjet e Luftës së dytë Botërore Ministria e Arsimit realizoi këtë aktivitet, ku pasqyroheshin momentet kryesore historike të lidhura me holokaustin. Nxënësit tanë formuan një grup dhe përgatitën material në lidhje me temën. Pjesë e këtij grupi ishin nxënës nga vitet e dyta dhe të treta si dhe anëtarë të klubit të Historisë.

Nxënësit krijuan një web, i cili përmbante disa menu si: Fakte, Foto galeri, Video galeri dhe Kuriozitete mbi holokaustin. Ata ndërtuan gjithashtu një material filmic, i cili përcillte me pamje dhe zë momentet kryesore rreth temës si dhe një prezantim që shpjegonte hap pas hapi etapat dhe zhvillimet e holokaustit.

Puna e nxënësve u përqëndrua në grupe te cilët u drejtuan nga mësuesit e historisë së shkollës, Mirela Islami, Bruna Majtara dhe Evelina Noga.

Nga ky projekt nxënësit patën vlerësime pozitive. Një nga shoqatat, pjesëmarrëse në këtë aktivitet shprehu vlerësim për punën e nxënësve dhe u tregua e gatshme të bashkëpunojë me shkollën tonë në projektet e ardhshme.