“Të lirë për të ikur, të lirë për të qëndruar..”

Eshtë projekti pjesë e të cilit u bë edhe shkolla jonë. Dje salla e auditorit ka qenë plot me të ftuar: prindër, mësues e përfaqësues të Caritasit Tiranë – Durrës të cilët i falenderojmë jo vetëm për prezencën, por edhe për mundësinë e bashkëpunimit.

Emigracioni është një histori sa e lashtë aq edhe bashkëkohore. Ikën arbëreshet pas vdekjes së Skënderbeut. Prej 20 vitesh kjo plagë e rihapur ende lëngon. Sot shumë të rinj largohen me shpresën e mirë për t’u kthyer një ditë…ditë e cila për shumë prej tyre mbetet veç ëndërr e mall.

Nxënësit tanë kanë bërë projekte me këtë temë. Realisht shumë nga bashkëpunimet tona me njëri – tjetrin, me mësuesit janë rreth këtij problemi. Ne jemi në udhëkryq të jetës ku na duhet të vendosim për të ardhmen tonë. E megjithatë nëse gjithçka do të mbetej në fleta, biseda e ekrane sdo të ishte vetëm teori që nuk shkon më larg se sensibilizimi. Por ne duam të shkojmë më larg!

U mblodhëm dhe vendosëm që ne sa të mundeshim të ndihmonim njerëzit me më pak mundësi në shoqërinë tonë: komunitetin rom të Shkozës, familjet në nevojë e fëmijët që nuk shohin.

“Ndoshta kështu duke sjellë pak Gëzim, zgjojmë shpresën për një të ardhme më të mirë.” – Nënë Tereza

Drama “Gomonia” vënë në skenë nga Teatri Kombëtar me skenar të Gëzim Kames u bë motivi që na ndihmoi të prezantojmë projektet tona për të përcjellë mesazhin tonë: “Jemi të gjithë në një varkë!” Kështu nga “Gomonia e vdekjes” te “Varka e shpresës”.

Nëse një ditë fati ju dërgon larg…Kujtohuni që Shqiponjat fluturojnë larg, por folenë e kanë në tokë. Kujtohuni që rrënjët nuk mërgojnë, ato i kemi në këtë truall që pret prej nesh.