Gëzuar Festat e Nëntorit!!!

“Të gjitha çohen në vend dhe plotësohen me një fjalë dhe me një vepër të vetme: Të sakrifikohemi !”

Kjo thënie kaq e zgjuar hapi sot aktivitetin e radhës të organizuar aq larmishëm nga Klubi i Historisë me mësuese Bruna Majtara dhe Mirela Islami dhe Klubi “Miqtë e librit” me mësuese Dhurata Tahiri.

Shkolla jonë e ka kthyer tashmë në traditë organizimin e këtyre festave. Bashkëpunimi shumë i mirë dhe ndërthurja e të dy klubeve të cilat u bënë pjesë e këtij eventi, shpalosi më së miri vlerat e shkollës dhe nxënësve të cilët prezantuan plot mjeshtëri në këtë aktivitet.Klubi i Historisë dhe klubi “Miqtë e librit” ndërthurë fakte historike e informative me veprat artistike.

Në këtë aktivitet morën pjesë nxënës të viteve të para, dyta dhe të treta. Kryesisht aktiviteti u bazua mbi temë kryesore shpallja e Pavarësisë dhe përpjekjet dhe luftrat nëpër të cilat kaloi vendi ynë për të arritur këtë ditë të shënuar. Prezantimet u paraqitën mjaft mirë nga klasat:II-9; II-10; III-5; III-10 si dhe recitime të interpretuara me pathos nga nxënësit Juna Aga, Enxhi Mersini, Maringlen Shira si dhe kënga “Duaje Atdheun” nga nxënësit e klasës I-1. Për ta mbyllur me grupin e valleve, i cili krijoi një atmosferë festive.

Kështu festofshim gjithmonë! Gëzuar Shqipëri!