Klubi Open Source – Stacioni Meteorologjik ZEWS

Dje në sallën e bibliotekës pas testimit në natyrë u zhvillua prezantimi i parë i projektit Stacioni Meteorologjik ZEWS nga klubi Open Source i Institutit “Harry Fultz” Prezantimi i projektit u bë nga supervizori i klubit Prof. Moisi Xhaferaj dhe studentët team leader të grupeve të sensorëve. Në total projekti ka plotësuar stacionin me pesë sensorë për matjet kryesore: era drejtim e shpejtësi (team anemometer), temperatura (team thermometer), presioni (team barometer), lagështia (team humidity), niveli i dritës diellore (team solar radiation).

Secili sensor është zhvilluar dhe integruar në stacion duke bërë të mundur mbledhjen e të dhënave dhe ruajtjen në një databaze. Klubi ka filluar nga puna për këtë projekt në Mars 2018 dhe ky është versioni i parë funksional i stacionit. Me mbështetjen e Institutit të Gjeoshkencave do të punohet për krahasimin e saktësisë së matjeve për të konstatuar rezultatin final.

Klubi Open Source falenderon Departamentin e Elektronikës dhe Institutin e Gjeoshkencave për ndihmesën e dhënë gjatë këtij projekti.